مقالات

شستشوی موی کودکان

قبل از حمام کردن کودک و شامپو زدن به سر او، موهای او را با دقت شانه بزنید. شانه زدن مو قبل از حمام کردن، شامپو زدن به موها را آسان تر و راحت تر می کند.

کودکان به دلیل داشتن پوست و موهایی حساس، مراقبت های خاصی را می طلبند.

مراقبت از موی کودکان همانند روش های مراقبت از موی بزرگسالان نمی باشد.صابون وشامپویی که بزرگسالان استفاده می کنند، ممکن است به پوست و موی کودکان آسیب بزند و آنها را تحریک کند و یا منجر به خشکی پوست و مو و ایجادحساسیت های پوستی در کودک شود.

همچنین شامپوهای بزرگسالان به دلیل داشتن نوعی مواد شیمیایی خاص می تواند باعث سوزش چشم در کودکان شود.

والدین عزیز می توانند با انجام کارهای زیر، گام های موثری در بهبود مراقبت از موهای کودکان خویش بردارند:

1- قبل از حمام کردن کودک و شامپو زدن به سر او، موهای او را با دقت شانه بزنید. شانه زدن مو قبل از حمام کردن نه تنها شامپو زدن به موها را آسان تر و راحت تر می کند ، بلکه از شکسته شدن و خرد شدن موها هنگام شانه کردن موهای خیس بعد از استحمام، جلوگیری می کند.

2- قبل از شامپو زدن موهای کودک خود، مقداری آب را با شامپو ترکیب کنید. این کار سبب کاهش اثر سولفات شامپو می شود. سولفات شامپو منجر به سوزش چشم ها حین شامپو زدن می شود.

والدین باید بدانند که کودکان نوپا را باید سه بار در هفته به حمام ببرند و موهای آنها را بشویند و در زمانی که کودکان به سن مدرسه می رسند (6 تا 7 سالگی) هر دو روز یک بار، موهای آنها را بشویند.

3- اگر موهای کودک شما خشک است و بعداز حمام به سختی شانه می شود، می توانید از نرم کننده های مخصوص کودکان استفاده کنید. نرم کننده ها این امکان را به موها می دهند که به راحتی موها شانه شوند.

4- بعد از حمام کردن کودک، موهای او را شانه کنید. سعی کنید از شانه هایی استفاده کنید که فاصله بین دندانه های آن زیاد باشد. فاصله کم بین دندانه های شانه سبب می شود موها حین شانه کردن شکسته  و خرد شوند .

5- اگر می خواهید موهای کودک خود را با سشوار خشک کنید، حتما از باد ملایم (نه سرد و نه داغ) سشوار استفاده کنید. باد گرم سشوار منجر به خشک شدن موهای سر کودک می شود و تخریب موهای سر را تسریع می کند. همچنین با توجه به حساس بودن پوست و موی کودکان، به راحتی مو و پوست آنها توسط باد گرم سشوار می سوزد.

چند توصیه

– کودکان معمولا علاقه دارند که در وان حمام، آب‌بازی کنند. زمانی به موهای کودک خود شامپو بزنید که بازی کودک تمام شده باشد.

در صورتی که موهای کودک شامپو زده شود و در آب کف دار مشغول بازی شود، ممکن است حساسیت های پوستی در او ایجاد شود.

– برای شانه کردن موهای خیس کودک در حمام، ابتدا قسمت پایین موها را شانه کنید و سپس به قسمت های بالایی موها بروید. این کار سبب کاهش آسیب موها می شود.

– برای شامپو کردن موی سر کودکان حتما ازشامپو بچه  ستفاده کنید، زیرا باعث سوزش چشم کودک نمی شود.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *