مقالات

دانستنیها در مورد نگهداری و شستشوی لباس ها

نحوه صحیح شستشوی لباس

بسیاری از خانوم های خانه دار از مشکلات به وجود آمده برای لباس های خود بعد از شستشو شکایت دارند. مشکلاتی مثل رنگ پس دادن لباس ها  یا بیش از حد چروک شدن لباس ها که از جمله مشکلات اصلی در زمینه شست و شوی لباس ها است. در این مطلب قصد داریم تا شما را با نکاتی در مورد شستشوی بهتر لباس آشنا کنیم.

_ اولین گام برای شستشوی لباس ، مطالعه اطلاعات مربوط به شستشوی لباس است که معمولا بر روی پارچه کوچکی که در درون لباس تعبیه شده است . در این بخش شما اطلاعات خوبی در مورد درجه حرارت آب ، مدت زمان مورد نیاز برای شستشو و اطلاعات دیگری را بدست می آورید.

_ بعضی از افراد عادت دارند که تمامی اقلام پارچه ای خود مثل ، پرده ها ، ملافه ها و لباس ها را با هم بشویند. این یک حرکت غلط  است، لباس ها بایستی به صورت جداگانه شسته شود.

_ لباس هایی که در هنگام شستشو و پس از آن تولید کرک و پرز می کنند بایستی از سایر لباس ها جدا شده و به صورت جداگانه شسته شوند.

_ لباس ها را بر اساس میزان کثیف بودنشان طبقه بندی کرده و سپس لباس های کمتر کثیف تر را باهم و لباس هایی که بیشتر کثیف هستند را با هم بشویید.

_  در زمان وارد کردن لباس ها به داخل ماشین لباس شویی دقت کنید که لباس های رنگ روشن در یک نوبت و لباس های رنگ تیره در یک نوبت شسته شود. این نکته را بدانید که لباس های رنگ روشن و رنگ تیره تا همیشه رنگ روشن یا تیره خود را حفظ نمی کنند. سعی کنید برای شستن این لباس ها از محلولهای خاص استفاده کنید.

_ اگر جنس پارچه لباس مورد نظر شما ابریشم است سعی کنید تا از شستشوی دستی و نرم کننده با آب سرد استفاده کنید. در صورتی که قصد داشتید از ماشین لباس شویی استفاده کنید از دور آرام و کوتاه مدت استفاده کنید.

_ از وارد کردن حجم زیادی از لباس به درون ماشین خودداری کنید. این حرکت باعث می شود تا زمان شستشو افزایش پیدا کرده و فشار بیشتری به ماشین لباس شویی وارد شود.

_ سعی کنید تا در کمترین زمان ممکن پس از خارج کردن لباس ها از ماشین لباسشویی ، لباس ها را تکان داده و در برابر آفتاب پهن کنید. این حرکت از چروک شدن لباس ها جلوگیری کرده و باعث می شود که بتوانید لباس ها را بعد از خشک شدن راحت تر اتو کنید.

نکاتی که بایستی در شستشوی لباس های سفید در نظر بگیرید

لباس‌های به رنگ روشن همیشه یک نوع نگرانی را برای صاحب آن به دنبال دارد زیرا در تمام این‌مدت فرد نگران کثیف شدن لباس‌های خود است. توجه به نکات زیر کمک می‌کند تا آنها را همیشه تمیز نگه دارید.

کنترل تمیزی

لباس‌های سفید را به محض درآوردن از تن بازرسی کنید. زیر بغل‌ها، گردن و محل‌های انشعاب لباس را از نظر عاری بودن از هرگونه لکه کنترل کنید. اگر می‌توانید مواردی که باماشین‌لباسشویی قابل شستشو است را قبل از اینکه کثیفی کاملاً جذب لباس شود یا ماسیده بشود تمیز کنید.

لکه‌های چربی

لکه‌های چربی به کار بیشتری نیاز دارند. اطمینان حاصل کنید خشکشویی برای سفید کردن پارچه‌های روشن راه‌حل‌های معینی از قبیل ماشین مخصوص و یا حلال خاصی به کار می‌برد. این کار از زرد شدن لباس‌های سفید که یک مشکل عمومی در خشکشویی‌هاست جلوگیری می‌کند.

شستشوی لباس به روش صحیح

قبل از هر کاری لباس‌ها را در آب با گرمای مناسب شست‌وشو دهید سپس به آن سفیدکننده‌ها را اضافه کنید. اگر لکه‌ها هنوز باقی مانده‌اند آنها را در آب‌گرم همراه با سفیدکننده به مدت ۳۰ دقیقه نگه‌دارید سپس آنها را بشویید یا از آب لیمو (برای لکه‌های غذا) استفاده کنید، سپس بگذارید تا در آفتاب خشک شوند آنگاه مجدداً آنها را بشویید.

بررسی اتو

مطمئن شوید از اتو آب کثیف نمی‌چکد و لبه‌های آن نزده است، چرا که لبه‌های اتو مستقیماً با لباس تماس دارد. اگر اتو تمیزکننده خودکار دارد مرتباً از آن استفاده کنید تا از چکیدن آب کثیف جلوگیری شود، اتوی گرم را روی موم کاغذی حرکت دهید تا آهار آن پاک شود و اگر احیاناً لباس با لکه‌های زردرنگ کثیف شد سریعاً آن را بشویید. استفاده از آب مقطر بسیار مناسب است و تفاوتی در شرایط نگهداری البسه سفید ایجاد نمی‌کند.

در مورد عادات قدیمی تجدید نظر کنید

اگر اولین فکر شما رسیدن به سفیدکننده کلرین است باید در آن تجدیدنظر کنید. هر چند این سفیدکننده لباس‌های کتانی محکم سفید را در آب‌گرم تمیز می‌کند ولی بسیاری از کارشناسان استفاده از آن را برای لباس‌هایی با جنس نایلون، پلی‌استرها و سینتتیک‌ها پیشنهاد نمی‌کنند.

 راهی فوق العاده برای شستشوی لباس های سفید

داشتن کمدی پر از لباس های سفید، نتیجه شستشو صحیح و آگاهی از تکنیک های شستشو است. لباس های سفید را با هم شسته، بهتر است از صابون استفاده نمایید.روش های مختلفی برای سفید شدن البسه وجود دارد حتی با استفاده از موادی که در خانه موجود است. آب لیمو سفیدکننده طبیعی است که می توانید برای تمیز کردن لکه دستمال ها، پارچه ها، لباس ها و حتی کف جوراب ها از آن استفاده کنید.

برای این منظور ظرفی بی استفاده را پر از آب کنید و چند برش از لیمو ترش های تازه را داخل آن بیندازید. بگذارید آب روی گاز به جوش آید سپس آن را خاموش کنید تا جوراب یا لباس سفید یکی دو ساعت خیس بخورد.

آب را عوض کرده، این بار ¼ پیمانه مایع ظرفشویی به آب گرم اضافه کنید. لباس یا پارچه سفید را نیم ساعت داخل آن خیس کنید و سپس طبق معمول بشویید.  برای سفیدتر شدن لباس ها، از روش قدیمی استفاده کرده، آن ها را در آفتاب پهن کنید تا نیازی به استفاده از سفیدکننده کلردار نداشته باشید.

نکته :

– همیشه قبل از شستشو لباس با ماشین لباسشویی، ابتدا لکه آن را برطرف کنید.

– در صورتی که می خواهید از سفیدکننده استفاده کنید، نوع ملایم آن که مخصوص تمام پارچه ها باشد را تهیه کنید.

– استفاده بیش از حد از سفیدکننده های آماده، باعث زرد یا خاکستری شدن لباس های سفید و آسیب به بافت پارچه می شود.

نگهداری و شستشوی  لباس‌ های مشکی

یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های خانم‌های خانه‌دار، بورشدن و کمرنگ‌شدن چادر یا لباس‌های مشکی است

برای بالا بردن دوام رنگ لباس‌های مشکی و نو ماندن آنها راه‌های متعددی وجود دارد. در گذشته برای ثابت‌ماندن رنگ لباس مشکی از آب اسفناج پخته استفاده می‌شد که خیلی هم موثر بود اما امروزه علاوه بر استفاده از تجربیات مادرها و مادربزرگ‌ها از راه‌های دیگری هم می‌توان استفاده کرد.
اول اینکه سعی کنید برای  شستشوی لباسهای مشکی از آب سرد استفاده کنید. آب سرد، رنگ لباس را ثابت نگه می‌دارد و عمر آن را طولانی می‌کند، همچنین به‌جای استفاده از پودرها یا صابون‌های شوینده از شامپو استفاده کنید تا هم رنگ لباس را حفظ کنید و هم از شوره و سفیدک‌زدن آن جلوگیری شود. البته اگر به شوینده‌های مخصوص لباس‌های مشکی دسترسی داشته باشید، استفاده از آنها بسیار کار را راحت می‌کند و امنیت خاطر شما را تامین می‌کند.
برای خشک‌کردن لباس‌های مشکی هم دقت کنید که آفتاب تند و مستقیم به آنها نتابد و موقع اتوزدن هم روی آنها پارچه نازکی بیندازید تا اتو روی لباس جا نیندازد و باعث براق‌شدن آن نشود.

شستشوی  لباس‌ سنگ دوزی شده

اگر روش درست شست وشو و اتو کردن لباسهایی که مهره و پولک دارند را بلد باشید، لازم نیست آن ها را به خشک شویی بدهید. اول از همه اگر لکه ای روی لباس هست به کمک لکه بر مناسب آن را پاک کنید. این لباس ها را نباید با شوینده های قوی بشویید. می توانید یک تشت پر از آب و شامپو درست کنید و لباس را ۱۰دقیقه در آن قرار دهید و بعد به آرامی در آب تکان دهید.
چنگ زدن، این لباس ها را خراب می کند. اگر ماشین لباسشویی شما برنامه شست وشوی ملایم دارد، می توانید لباس را با آن بشویید. اما حتما آن را در کیسه توری بگذارید تا اگر سنگی جدا شد بتوانید دوباره آن را نصب کنید. بهتر است این لباس ها را با بخار صاف کنید چون اتو کشیدن آن ها کمی سخت است.

شستشوی لباس های زمستانی

هر فصلی لباس مناسب خود را می طلبد و یکی از مسائلی که همه مخصوصا خانم ها باید به آن توجه کنند، روش شستشوی ویژه ی هر لباس با توجه به جنس آن است. در صورتی که به این نکته توجه نشود، ممکن است لباس آسیب دیده و خراب شود. لباس‌ های پشمی هم یکی از انواع پرطرفدار لباس‌ های زمستانی هستند. خوب است بدانیم این جنس لباس تا حد زیادی(حدود ۸۰ درصد) مانع نفوذ سرما شده و به همین دلیل از ما در برابر سرما محافظت می‌ کند؛ بنابراین شاید شما هم از آن افرادی باشید که ترجیح می‌دهید در فصل سرما، لباس‌ های پشمی را از کمد درآورده و بپوشید. می ‌دانید لباس ‌های پشمی از پشم گوسفند، بز و… تهیه می‌ شوند؟ پشم ‌ها را به پارچه‌ یا کاموا تبدیل کرده و از آن ها لباس ‌هایی زیبا و متنوع درست می‌کنند.

انواع لباس ‌های پشمی:

لباس‌ های پشمی ۲ نوع هستند. گروهی لباس ‌هایی هستند که از پارچه‌ های ظریف تهیه می‌ شوند و گروه دوم لباس ‌های پشمی کلفت‌ و ضخیم‌ترند.

شستشوی لباس‌های پشمی:

هر لباسی برای شستشو نکات و دستوراتی مخصوص خود دارد، بنابراین نه تنها در مورد لباس ‌های پشمی که برای هر نوع پوششی، قبل از هرچیز برای شستشو به برچسب یا اتیکت آن توجه کنید. به طور معمول روی برچسب هر لباس نکاتی مختصر و مفید در مورد شستشو و اتوی لباس آمده است.

اگر لباس ‌های پشمی را مرتب و منظم در سطحی صاف پهن کرده و خشک کنید احتیاجی به اتو ندارد. ولی اگر می‌خواهید یا احساس می ‌کنید لازم است آن ها را اتو کنید، حتما با درجه کم و غیر مستقیم این کار را انجام دهید.

شستشوی لباس های پشمی ظریف:

هرگز آنها را با ماشین لباسشویی نشویید. همچنین برای شستن این نوع لباس ‌ها از آب گرم هم استفاده نکنید. بهترین راه برای شستشوی این لباس ‌ها، استفاده از آب ولرم و شستن با دست است. پس از شستن نیز از پهن کردن این لباس ‌ها روی بند یا رخت آویز یا روی شوفاژ و بخاری خودداری کنید. با این کار لباس گشاد شده و زیبایی خود را از دست می ‌دهد. به همین دلیل بهتر است برای خشک کردن این لباس ‌ها، آن ها را روی سطح صافی قرار دهید تا خشک شود.

لباس ‌های پشمی ضخیم خود را می‌ توانید در لباسشویی بشویید به شرط این‌ که هرگز از آب گرم استفاده نکنید و ماشین لباسشویی خود را روی درجه‌ای بگذارید که زمان شستشوی آن کم باشد. در ضمن سعی کنید از خشک کن لباسشویی هم استفاده نشود. برای خشک کردن این نوع لباس‌ ها هم می ‌توانید آن را به چوب لباسی آویزان کنید تا خشک شود. اما این نکته را فراموش نکنید که هرگز لباس ‌های پشمی را روی بند رخت آویزان نکنید.

اتوی لباس های پشمی

اگر لباس ‌های پشمی را مرتب و منظم در سطحی صاف پهن کرده و خشک کنید احتیاجی به اتو ندارد. ولی اگر می‌خواهید یا احساس می ‌کنید لازم است آن ها را اتو کنید، حتما با درجه کم و غیر مستقیم این کار را انجام دهید. به این معنی که پارچه ‌ای روی لباس خود انداخته و از روی آن اتو کنید. همچنین برای از بین بردن چروک لباس‌های پشمی خود می ‌توانید آن ها را در بخار حمام آویزان کنید تا صاف و مرتب شود.

اما در فصل گرما باید چه کار کرد؟

دیگر نیازی به این لباس ‌های گرم نیست و باید آن ها را در جایی محفوظ نگه ‌داریم. برای این کار حتما جیب‌ های لباس را خالی کرده و آن را در مکانی خنک آویزان کنید تا حشرات آسیبی به آن ها نرسانند.

شستشوی لباس ‌های چرمی:

استفاده از انواع بارانی، پالتو، چکمه و دیگر وسایل چرم، جیر و نبوک نیز در این روزها رواج یافته است.

جیر، چرم و نبوک از پوست حیواناتی مانند گاو، گوسفند، گاومیش، شتر، شترمرغ و… تهیه می‌شوند.

چرم محصولی است که هم در زمستان استفاده می‌شود و هم در تابستان، چون محصولی طبیعی است و به همین دلیل بخوبی شرایط تهویه را ایجاد کرده و به پوست بدن اجازه می‌دهد تنفس کند. البته مهم است؛ البسه‌ای که از مصنوعات چرمی درست می‌شوند کارکرد و دوام بسیار خوبی دارند.

  برای شستشوی لباسهای چرمی بهتر است ظرفی را پر از آب کرده و مقداری شامپو بچه در آن حل کنید. سپس با استفاده از یک اسفنج یا پارچه به آرامی و با ملایمت سطح آن را پاک کنید. بعد آن را با پارچه‌ ای خشک تمیز نمایید. در ضمن دقت داشته باشید هرگز عطر و اسپری را مستقیم روی البسه چرمی، جیر یا نبوک نزنید. همچنین از شستن جیر و چرم و نبوک در ماشین لباسشویی خودداری کنید.

شستشوی لباس کتان

تی‌شرت‌ها، جوراب‌های ورزشی، لباس‌های جین و بسیاری موارد دیگر جزو لباس‌های کتانی بادوام هستند. شستشوی آن‌ها در عین خاص بودن، ساده است.

۱- لکه‌گیری قبل از شستشو، لباس را با دقت بررسی و قسمت‌های لک‌شده را پیدا کنید. بهترین روش از بین بردن لکه‌های روی لباس کتان استفاده از لکه‌برهای آماده است. کافیست مقداری از محلول را روی قسمت لک‌شده اسپری کنید. البته قبل از شستشو، لازم است دستور روی لکه‌بر را مطالعه کنید. توجه داشته باشید لکه‌های لباس‌های کتان با شستشوی معمولی تمیز نمی‌شوند و استفاده از لکه‌بر لباس ضروریست.

۲- پودرهای شوینده ، پودرهای شوینده معمولی برای این‌گونه لباس‌ها مناسبند. در مورد پارچه‌های سفید در صورت تمایل می‌توان از سفیدکننده نیز استفاده کرد. برای اطمینان علائم روی تگ یا مارک لباس را چک کنید و مطمئن شوید که می‌توانید از سفیدکننده استفاده نمایید تا آسیبی به پارچه نرسد. برای نرم باقی‌ماندن لباس، از نرم‌کننده استفاده کنید. اگر دوام لباس مورد نظر، برایتان مهم است از شوینده‌های طبیعی استفاده نمایید.

۳- شستشو ، بهترین روش شستشو برای این نوع پارچه‌ها، استفاده از ماشین لباسشویی است. برای تمیزتر شدن لباس‌های سفید و روشن از آب گرم‌ استفاده کنید. در مورد لباس‌های تیره، درجه آب را همیشه روی سرد بگذارید چون آب داغ باعث پخش شدن رنگ لباس می‌شود. در مورد لباس‌های ظریف و نازک از پودر دستی استفاده کنید.

۴- خشک کردن ، برای خشک کردن این‌گونه لباس‌ها با ماشین لباسشویی، دستور پشت مارک لباس را مطالعه کنید. در صورت شک داشتن، از دور کند خشک کن استفاده کنید تا لباس مورد علاقه شما آب نرود و کوچک نشود.

با رعایت این نکات ساده و کوچک می ‌توانید لباس ‌هایی زیباتر و با دوام ‌تر داشته باشید.

در اینجا نحوه شستشوی انواع دیگری از البسه را مورد بررسی قرار میدهیم:

۱) شستن لباس زیر بالاتنه

▪ چند وقت یک بار شسته شود؟ بعد از هر ۳ تا ۴ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: یادتان باشد که هر کدام از این لباس ها بعد از یک بار پوشش باید به مدت ۲۴ ساعت تنتان نروند تا خاصیت ارتجاعی بافت خود را حفظ کنند. برای اینکه از چند تا لباس زیر بیشتر و از بقیه کمتر استفاده نکنید یا لباس های مورد علاقه تان زود شل و خراب نشوند، می توانید در کمد یا کشوی تان آنها را روی یک خط بچینید سپس صبح که خواستید لباس را بپوشید اولی را بردارید و شب آن را ته خط قرار دهید. به این ترتیب از همه لباس های تان به یک اندازه استفاده کرده اید.

استثنا: اگر خیلی عرق می کنید لباس زیرتان را بعد از هر بار استفاده با شامپوی بچه بشویید. عرق خاصیت ارتجاعی بافت لباس زیر را از بین می برد پس تمیز نگه داشتن آن عمر مفیدش را افزایش می دهد.

۲) شلوار جین

▪ چند وقت یکبار شسته شود؟ بعد از ۴ تا ۵ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: جنس جین چرک و کثیفی را اصلا نشان نمی دهد البته این ویژگی خوبی است زیرا شستن مداوم جین، ظاهری رنگ و رو رفته و ساییده به آن می دهد. برای شستن جین از آب سرد استفاده کنید و اگر می خواهید رنگش ثابت بماند آن را در خشک کن نیندازید.

استثنا: اگر به نظر می رسد شلوارتان حالت پاهایتان را به خود گرفته و کمی گشاد شده آن را با فواصل کمتری بشویید. همچنین اگر جین لوله تفنگی دارید برای اینکه تنگی آن در قسمت زانو از بین نرود بعد از هر بار پوشیدن آن را بشویید.

۳) شلوار پارچه ای

▪ چند وقت یکبار شسته شود؟ بعد از ۴ تا ۵ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: اگر این شلوار را همراه کت یا مانتویی خریده اید بهتر است برای اینکه خطوط و آهار خود را حفظ کند آن دو را با هم به خشکشویی بدهید تا بعد از مدتی دو رنگ نشوند.

استثنا: اگر این شلوار جزو لباس های رسمی تان نیست یا در خانه، برای خرید رفتن یا پیاده روی آن را می پوشید می توانید خودتان در خانه با فواصل بیشتری آن را بشویید.

۴) ژاکت و کت

▪ چند وقت یکبار شسته شود؟ بعد از ۵ تا ۶ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: کت یا ژاکت معمولا روی بلوز، تی شرت یا شومیز پوشیده می شوند بنابراین زیاد با بدن در تماس نیستند تا چرک شوند یا بوی عرق بگیرند. اما یادتان باشد که ژاکت بوی محیط را راحت به خود جذب می کند. مثال ( بوی غذا، سیگار یا عطر). بنابراین بعد از هر بار پوشیدن و قبل از آویزان کردن در کمد، کت یا ژاکت تان را روی بند رخت یا کنار پنجره باز بگذارید تا بویش برود.

استثنا: قبل از برگرداندن کت یا ژاکت به کمد سر آستین ها، روی سینه، یقه و کمر لباستان را نگاهی بیندازید. اگر کثیف شده بود حتما آن را بشویید.

۵) لباس خواب

▪ چندوقت یکبار شسته شود؟ بعد از ۳، ۴ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: متاسفانه بیشتر مردم نمی دانند که شب ها چقدر عرق می کنند و چقدر بافت مرده از پوست شان می ریزد بنابراین لباس خوابتان را نسبت به ملحفه ها در فواصل کوتاه تری بشویید.

استثنا: اگر عادت دارید قبل از خواب دوش بگیرید، می توانید بعد از هر بار شست وشو لباس خواب تان را یکی، دو بار بیشتر بپوشید.

۶) شستن دامن

▪ چند وقت یکبار شسته شود؟ بعد از ۴، ۵ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: شاید با خودتان فکر کنید که دامن مانند آستین یا یقه لباس نیست که تند تند کثیف شود پس می توان آن را به مراتب بیشتر پوشید. اگر واقعا دامنتان را تمیز نگه می دارید حرفتان قبول است. در این صورت تنها قبل از پوشیدن باید آن را اتو بزنید.

استتثا: اگر دامنتان تنگ نیست می توانید با فواصل طولانی تری آن را بشویید.

۷) شستشوی مایو

▪ چند وقت یکبار شسته شود؟ بعد از هر بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: حتی اگر تنها یک شیرجه زده اید باید حتما مایویتان را بشویید. کلر و نمک بافت مایو را می خورند و باعث کش آمدن آن می شوند؛ مایو مانند لباس زیر کاملا به بدن می چسبد و بوی آن را به خود جذب می کند. بعد از شنا مایوی تان را با دست و با استفاده از شوینده ملایم و آب سرد بشویید و در هوای آزاد پهن کنید.

۸) شستن تاپ و بلوز

▪ چند وقت یک بار شسته شوند؟ بعد از ۱ تا ۳ بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: تنها یک بار دئودورانت زیر بغل تان بزنید زیرا تجمع بیش از حد این مواد لباس را لک می کند. قبل از برگرداندن لباس به کمد آن را به دقت بازبینی کنید و اگر لکه ای روی آن است ابتدا لکه گیری کنید و در نهایت اتو بزنید.

استثنا: لباس های سفید یا حریر را باید بعد از هربار پوشیدن بشویید و اگر لباستان مجلسی است باید آن را به خشکشویی محل بسپارید. یادتان باشد اگر لباس لک شده، حتما ظرف ۲۴ ساعت آن را تمیز کنید زیرا لک آن به مرور زمان تثبیت خواهد شد.

۹) تی شرت و زیرپوش

▪ چند وقت یکبار شسته شوند؟ بعد از هر بار پوشیدن.

▪ روش های نگهداری: این لباس ها هم مانند لباس زیر هستند و در تماس نزدیک با بدن اند در نتیجه چربی و بوی بدن را به راحتی جذب می کنند. بهتر است آنها را با آب داغ بشویید.

۱۰) شستن لباسهای استرج و کشی

در نظرداشته باشید که هرگز این لباسها را پس از شستن روی طناب آویزان نکنید، زیرا سرازیر شدن آب، باعث کش آمدن لباس می شود و زیبائی خود را از دست می دهد . به همین منظور همیشه بعد از شستن، آنها را در سبد گذاشته ، بگذارید تا خشک شود . با اینکارهیچ صدمه ای به لباس شما وارد نمی شود.

۱۱) شستن ملافه

برای اینکه ملافه های شما تمیز شسته شود و در ضمن به تار و پود پارچه آسیب نرسد ، از مواد پاک کننده استفاده نکنید.بلکه به جای این کار ملافه ها را داخل ماشین لباسشویی بریزید . و مقداری پودر صابون و یا تکه ای صابون رنده شده را به آن اضافه کنید . بعد از ۱۵ دقیقه شستن، می بینید که ملافه ها بسیار تمیز شده اند بدون اینکه لکه ای داشته باشند.

۱۲) شستن دستمالهای آشپزخانه

به دلیل کوچک بودن دستمالهای آشپزخانه شستن آنها مشکل است . برای رفع این مشکل یک کیسه بدوزید . تمام دستمال ها را داخل کیسه بریزید و دهانه آن را با کش جمع کنید و کیسه را داخل ماشین لباسشویی بیندازید، با این کار مشکلتان حل خواهد شد.

۱۳) شستن لباسهای بسیار کثیف

اگرلباسهای شما بسیار کثیف شدند، می توانید از نوشابه گاز دار کمک بگیرید. به این صورت که یک شیشه نوشابه را همراه با پودر لباسشویی روی لباسهای کثیف بریزید و به طور معمولی آنها را بشویید. خواهید دید که لباسها چقدر تمیز می شوند.

۱۴) شستن لباسهای اپل دار

‘همان طورکه می دانید وقتی لباسهای دارای اپل را داخل ماشین لباسشویی می اندازیم، اپل آنها از بین می رود . برای جلوگیری از این کار از چند روش می توانید کمک بگیرید
اپل ها را با سنجاق به لباس وصل کنید، و در موقع شستن اپل را از لباس جدا کنید و بعد اپل را به لباس وصل کنید
می توانید از چسب هایی که در بازار هستند و برای بستن کفشها هم از آن استفاده می شود ، کمک بگیرید . به این صورت که یک طرف چسب را به لباس و طرف دیگر را به اپل بدوزید تا در موقع شستن ، اپل را به راحتی از لباس جدا کنیدمی توانید هر کدام از اپل ها را داخل پلاستیک کرده و خیلی محکم گره بزنید و بعد لباس را داخل لباسشویی بیندازید، با اینکار اپل ها سالم می مانند.

۱۵) شستن پرده حمام

پرده حمام را روی یک سطح صاف پهن کنید، با اسفنج آغشته به آب و صابون دو طرف آن را تمیز کنید. سپس با آب گرم بشویید و آن را در آفتاب خشک کنید . در ضمن در نظر داشته باشید که پرده حمام را لوله نکنید و آن را برای آبگیری فشار ندهید.

۱۶) شستن یقه بلوز مردانه

برای پاک کردن یقه بلوز مردانه از مایع ظرفشویی و مسواک استفاده کنید.

آویزان کردن لباس بر روی طناب لباس:

برای اینکه کمتر به اتو کردن احتیاج داشته باشید، می توانید ازچوب لباسی استفاده کنید . چوب لباسی را در داخل لباس قرار دهید، به همان صورتی که می خواهید لباس را داخل کمد قراردهید ، بعد چوب لباسی را به طناب آویزان کنید. با این روش هم حجم کمتری گرفته می شود و هم کمتر چروک می شود . یا این که لباس ها را از یقه به طناب با گیره آویزان کنید.

چگونه لباس ها را تمیز نگه داریم؟

شما باید به طور مرتب، لباس های کثیف خود را عوض کرده و بشویید.

برای جلوگیری از رشد قارچ ها، باید لباس های شسته شده را فورا آویزان کنید تا خشک شوند.

قارچ ممکن است در ماشین لباسشویی نیز رشد کند، برای همین باید بعد از استفاده از ماشین لباسشویی، درب آن را باز گذارید تا کاملا خشک شود.

پای شما در کفش چرم و جوراب نخی بیشتر نفس می کشد تا کفش و جوراب از جنس مواد پلاستیکی.

اگر شما بیشتر روز کفش به پا می کنید (مثلا سر کار یا در مدرسه)، هنگامی که به خانه رسیدید، کفش ها و جوراب ها را درآورید تا پاهایتان نفس بکشند. سپس جورابتان را بشویید و کفش تان را در هوای آزاد (مثل بالکن) قرار دهید تا خشک شود.

برخی کفش ها مثل کتانی های پارچه ای، قابل شستشو هستند. پس بهتر است آنها را هر چند مدت یک بار بشویید.

قارچ ممکن است در ماشین لباسشویی نیز رشد کند، برای همین باید بعد از استفاده از ماشین لباسشویی، درب آن را باز گذارید تا کاملا خشک شود.

شستن لباس ها با ماشین لباس‌شویی

– تمام لباس های کثیف را یک جا جمع کنید.

– لباس ها را از نظر جنس پارچه و رنگ آنها دسته بندی کنید.

– به یاد داشته باشید که حوله و ملحفه را با هم نشویید. در ماشین لباس‌شویی، بالاترین درجه را برای حوله و پایین ترین درجه را برای ملحفه در نظر می گیرند. بنابراین ملحفه ها را با چین و چروک کمتر از ماشین بیرون می آوریم.

– تمام لباس های سفید را با هم بشویید. تمام قرمزها، صورتی ها و نارنجی ها را در یک سبد مجزا قرار دهید. لباس های خاکستری، زرد و آبی کمرنگ را در یک سبد و لباس های مشکی، قهوه ای، سبز و بنفش را در سبد دیگری قرار دهید.

– بعد از جدا کردن لباس ها از نظر جنس و رنگ، آنها را درون ماشین لباس‌شویی بریزید. سپس به اندازه لازم، پودر مخصوص ماشین را در قسمت مربوطه بریزید. سعی کنید بیش از اندازه، لباس درون ماشین نیاندازید. اگر تعداد زیادی لباس دارید، می توانید در دو مرحله آنها را بشویید.

– کلیدهای روی ماشین را بشناسید و بر اساس نوع لباس، کلید مخصوص را فشار دهید. معمولا، لباس های سفید و یا کم رنگ با آب داغ شسته می شوند. لباس های رنگی و ملحفه معمولا با آب گرم و یا سرد شسته می شوند.

– درب ماشین را ببندید و دگمه را فشار دهید.

– هنگامی که شسشتو تمام شد، لباس ها را از ماشین بیرون بیاورید. به آرامی تکان دهید و آویزان کنید تا خشک شوند.

نکات لازم برای ماشین لباس شویی

– لباس های شسته شده را برای مدت طولانی در ماشین لباس‌شویی نگذارید، زیرا باعث چروک شدن و قارچ زدن آنها می گردد. بلکه فورا روی طناب پهن کنید تا خشک شوند.

– فراموش نکنید که قبل از شستن لباس ها، رنگ ها را از هم جدا کنید. مثلا اگر لباس های قرمز را با لباس های سفید بشویید، رنگ لباس هایتان تغییر می کند.

– همیشه برچسب های روی لباس را از نظر شستن آن، بخوانید.

– اگر مطمئن نیستید که لباس چه جنسی دارد، آن را با آب سرد و یا با دست بشویید و هیچ‌گاه آن را چنگ نزنید.

– به یاد داشته باشید که پارچه جین آبی در داخل خود رنگ تیره دارد.

– قبل از شستن لباس ها، همیشه جیب های لباس ها را خالی کنید.

لباس های شسته شده را برای مدت طولانی در ماشین لباس‌شویی نگذارید، زیرا باعث چروک شدن و قارچ زدن آنها می گردد

شستن لباس ها با دست

– ابتدا لگن را از آب ولرم پر کنید. سپس به مقدار لازم پودر رختشویی مخصوص دست را داخل لگن بریزید و با دستتان آن را هم بزنید تا پودر در آب حل شود (کف کند) و به لباس ها نچسبد.

– لباس ها را در آب قرار دهید تا خیس و کفی شوند. اگر لباس ها دارای لکه هستند، مدت بیشتری در آب قرار داده شوند.

– لباس ها را با دستانتان در آب به مدت چند دقیقه، ورز دهید.

– سپس لباس ها را با آب کاملا بشویید تا کفی نداشته باشند.

– لباس ها را بچلانید و آویزان کنید تا خشک شوند.

نکته لازم هنگام شستشو با دست

  • اگر از سفید کننده استفاده می کنید، حتما دستکش بپوشید و مراقب باشید که آب حاوی سفید کننده به طرف چشمان نپاشد.
  • لباس‌های خیس را در اتاق خشک نکنید محققان اسکاتلندی به تازگی دریافتند که خشک کردن لباس در فضای بسته اتاق، خطر ابتلا به آسم را افزایش می‌دهد
  • خشک کردن لباس‌ها در فضای دربسته، انواع آلرژی را در فرد تشدید می‌کند و در بروز بیماری آسم و تب یونجه موثر است.
  • در این تحقیقات ذکر شده است که بیش از ۳۰ درصد رطوبت موجود در خانه، مربوط به خشک کردن لباس‌ها در اتاق و به خصوص روی رادیاتورهاست.
  • معمولا ۸۷ درصد از بانوان خانه دار در زمستان لباس‌ها را در فضای خانه خشک می‌کنند؛ بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که دراین خانه‌ها نوعی هاگ وجود دارد که عامل اصلی بروز بیماری ‌های تنفسی است.
  • این هاگ باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن و بروز انواع عفونت می‌شود.
  • متخصصان به افراد توصیه می‌کنند که تا حد امکان لباس‌ها را در فضای آزاد و با استفاده از نور خورشید خشک کنند و در غیر این صورت لباس‌ها را برای شستشو به خشکشویی بسپارند.


لباس‌های کثیف و عرق‌کرده را نپوشید

لباس های کثیف، به خصوص لباس زیر و جوراب، می تواند محلی برای جمع شدن میکروب ها باشد. پوشیدن لباس های کثیف و عرقی، قبل از شستن آنها می تواند عفونت های پوستی را به وجود آورد.همچنین موجب ایجاد بوی بدن می گردد.

تمیزی کفش ها نیز مهم است. پا دارای غدد عرق می باشد، بنابراین کفش می تواند محیط گرم، مرطوب و تاریک مناسبی برای باکتری و قارچ باشد و این مسئله باعث ایجاد بوی بد پا و بروز عفونت های قارچی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *