خبر

محصولات پریمکس از سازگارترین ضدعفونی کننده هاست

در حال حاضر مهمترین مزیت رقابتی محصولات ضدعفونی کننده حاوی الکل ساینا نسبت به محصولات مشابه خارجی و داخلی، قیمت رقابتی آن است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ساینا به نقل از پاگاه خبری بیدنا : همزمان با شیوع ویروس کرونا در ایران وسرتاسر جهان شرکت صنایع بهداشتی ساینا با هدف مشارکت در مبارزه با شیوع این بیماری در اقصی نقاط کشور، با تکیه بر دانش فنی،ماشین آلات، ادوات وتجهیزات خود و همچنین عمل به فرمایشات مقام معظم رهبری و راهبردهای گروه توسعه صنایع بهشهر تولید انواع محصولات ضدعفونی کننده دست وسطوح را در ماه پایانی سال ۱۳۹۸ شروع نمود وتوانست در کمتر از ۱۰ روز با بهره گیری درست وهدفمند از فرصت ها وامکانات پیش روی خود مبادرت به تولید وعرضه انواع محصولات ضدعفونی کند.

شرکت صنایع بهداشتی ساینا از بدو شروع این برنامه تا به امروز یعنی مدت۳۸روز موفق به تولید وعرضه۱۴۳تن انواع مواد ضد عفونی کننده شده وهمین موفقیت بهانه ای شد تا “بیدنا” پای صحبت مهندس عزت نژاد مدیر عامل شرکت صنایع بهداشتی ساینا بنشیند ودر مورد مزیت ها ومسائل پیش روی این تولیدات به بحث وتبادل نظر بپردازد.

توجه خوانندگان را به این مصاحبه جلب می‌کنیم:

* لطفا دسته بندی محصولات ضدعفونی کننده ساینا را بفرمایید؟

محصولات ضدعفونی کننده شرکت ساینا با نام تجاری پریمکس و در دو بخش دست وسطوح شامل: ژل ، محلول واسپری افشانه ضدعفونی کننده دست و در بخش سطوح محلول ضدعفونی کننده تولید وبه مصرف کنندگان عرضه می شود.

ژل های دست پریمکس در احجام ۲۵۰ ، ۴۵۰ ، ۷۵۰  و۱۰۰۰ میلی لیتر ومحلول آن در احجام ۳۰۰ و۵۰۰میلی لیتر و۴ و۱۰ لیتری روانه بازار مصرف می‌شود.

در دسته دوم که محلول ضد عفونی کننده های سطوح است نیز تولیدات پریمکس در دو حجم ۶۵۰ و۴ لیتری بدست شهروندان عزیز می رسد.

* عمده ترین خاصیت این محصولات چیست؟ به عبارتی مزیت های کیفی تولیدات پریمکس (ضدعفونی کننده ها) را بفرمایید؟

مهم ترین ویژگی این محصولات پایه الکل (اتانول ۷۰ درصد) بودن آن است و باتوجه این که الکل باعث خشکی دست و حساسیت می گردد، افزودنی هایی مانند گلیسیرین ، عصاره الوئه ورا و ویتامین E برای محافظت و نرمی دست در آن بکار رفته است واضافه می‌کنم که این محصولات قابلیت استفاده در هر زمان و مکانی را بدون نیاز به آبکشی دارند.

در مجموع حاوی ویتامین E، گلیسرین،عصاره آلوئه ورا جهت حفظ رطوبت  ،  نرمی ،لطافت وترمیم پوست دست است وبا داشتن ۷۰درصد الکل اتانول جهت کارایی بالا و سریع موثر بر روی طیف وسیعی از باکتری, قارچ و ویروس ها بدون نیاز به شستشوی دست ها  پس از مصرف است.

* ترکیب و مواد تشکیل دهنده محصولات ضدعفونی کننده پریمکس چیست؟

ترکیب اصلی تشکیل دهنده ژل ومحلول ضدعفونی کننده های پریمکس شامل اتانول یا همان الکل، گلیسیرین، عصاره الوئه ورا ، ویتامین E  وآب دیونیزه می‌باشد.

* نحوه استفاده از ضدعفونی کننده های پریمکس برای دست و سطوح به چه مقدار و چگونه باید باشد؟

روش استفاده وکاربرد محصولات ضدعفونی کننده از پیچیدگی خاصی برخوردار نیست اما نکته بسیار مهمی که باید مد نظر عموم شهروندان واعضاءخانواده باشد عدم دسترسی کودکان به ضدعفونی کننده ها واینکه به هر دلیلی وارد مجاری تنفسی ویا چشم شود!

برای بهره گیری از محصولات ضد عفونی کننده در مواقعی که دست با اشیاء ومحل‌های پرخطر مثل نرده های راه پله ،دکمه آسانسور، درودیوار وسایل نقلیه عمومی، دستگاه های پوز ،عابر بانک و…در شرایط اجتناب ناپذیر تماس پیدا کند؛ می باید ضمن خوداری شدید از تماس دستها با صورت ، مقداری  از ژل و محلول را بر روی کف دست ریخته یا اسپری نمایید  و کلیه قسمت های دست را به آن آغشته کرده و هر دو دست را بر روی یکدیگر مالش دهید به نحوی که بین انگشتان ، پشت و روی دست تا مچ به محلول آغشته گردد، سپس اجازه دهید محلول یا ژل برای مدت ۳۰ ثانیه ماندگار شود تا در حین مالش برروی پوست خشک گردد به عبارتی نیاز به خشک کردن با حوله ودستمال نیست.

وبرای استفاده از محلول سطوح نیز مقداری از محلول را برحسب نیاز از فاصله حدود ۳۰سانتی متری بروی سطوح مورد نظر اسپری نمایید و در صورت لزوم پس از حدود۳۰ثانیه تا۱ دقیقه با استفاده از دستمال تمیز و خشک پاک شود.

به مصرف کنندگان عزیز خاطر نشان می شود چنانچه بر روی وپشت دست ،زخم ویا خراشیدگی نباشد می‌توان هر نیم ساعت یکبار از ضدعفونی کننده ها با لحاظ نمودن کلیه شرایط ایمنی استفاده نمود .هرچند عدم تماس با محلهای پرخطر وآلوده وکمترین میزان استفاده از مواد ضدعفونی کننده بهترین راهکار است اما در مواقع لزوم وکاربرد اینگونه مواد از آنجا که پس از چند مرحله استفاده ممکن است پوست دست خشک شود بهره گیری از کرم های مرطوب کننده راهکار خوبی است.

* لطفا مختصری در مورد الکل اتانول و متانول و ایزوپروپیل توضیح دهید. چرا که امروز شاهد استفاده غیر صحیح از اینگونه الکل ها در سطح جامعه هستیم .

ضمن ابراز تاسف از حوادث ناگوار پیش آمده که این روزها از طریق رسانه های ارتباط جمعی وفضای مجازی بگوش ما می‌رسد باید عرض کنم.الکلها دارای دسته بندی هستند والزامی است که شهروندان محترم قبل از استفاده هرگونه ضدعفونی کننده ویا الکل ابتدا در مورد آن یک پرسو جو وتحقیق نسبی نمایند!

بر طبق فرمولاسیون های پیشنهادی سازمان جهانی بهداشت WHOمحلول الکل اتیلیک  (اتانول )و ایزوپروپیل الکل ( ایزوپروپانل ) ۶۰ تا ۸۰ درصد به عنوان محلول ضدعفونی‌کننده دست مجاز می باشند و این الکلها با تغییر دادن پروتئین و حل کردن چربی ، میکرو ارگانیسم‌ها آن‌ها را از بین می‌برند. البته این عمل فقط در برابر باکتری‌، ویروس‌و قارچ‌ها مؤثر است.

    متانول در بین الکل ها، ضعیف‌ترین خاصیت میکروب کشی را دارد؛ لذا به ندرت بدین منظور استفاده می‌شود. علاوه بر این، متانول از طریق پوست، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی می‌تواند جذب شود و در بدن انسان به متابولیت‌های سمی فرمالدهید، فرمات (اسید فرمیک) و CO2 تبدیل شودو می‌تواند سبب بروز عوارضی همچون درماتیت (التهاب پوست)، آسیب چشمی از جمله کوری، نارسایی کلیه، کما و مرگ شود بنابراین از متانول ( الکل صنعتی ) بجای اتانول ( الکل سفید ) به منظور ضدعفونی نمی توان استفاده کرد.

* آیا وایتکس، کلر و شیشه شوی ها می توانند همان اثربخشی و کاربرد ضدعفونی کننده ها را داشته باشند؟

این سوال بسیار خوبی است ودر این روزهای بحرانی مکررا توسط شهروندان طرح می‌گردد . توجه به این نکته ضروری است که گندزداها روی سطوح بی جان مصرف می شوند درحالیکه مواد ضدعفونی کننده روی پوست ،مخاط وسطوح جاندار استفاده می گردد. گندزدا ها برای پوست ومخاط مضرند درحالیکه مواد ضدعفونی کننده روی پوست ومخاط سالم قابل استفاده وبی ضرر می باشند.

کلر وترکیبات کلره فقط دارای خاصیت گندزدایی هستند هیپوکلریت ها پرکاربردترین مواد گندزدا کلردار هستند و به صورت مایع(هیپوکلریـت سـدیم) یـا جامد(هیپوکلریت کلسیم) در دسترس هستند. سفید کننده های خانگی یا هیپوکلریت سـدیم ایـن دسته می باشـندو مطالعات نشان داد که برای گندزدایی محیط وسطوح لازم است از محلول کلر با غلظت ۱/۰ درصد یا ۱۰۰۰ میلی گرم در لیتر استفاده نمود کلر در این غلظت در مدت حداقل یک دقیقه قادر به نابودی میکروارگانیسم هاست. البته هیپوکلریت سدیم نیز پوست ،چشم وریه ها را تحریک می کند وبه آنها آسیب می رساند لذا از تماس مستقیم آن با دست باید پرهیز کرد.

الکل ها دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی و گندزدایی هستند وقابل استفاده جهت ضدعفونی سطوح ، پوست و مخاط سالم می باشند .

شیشه پاکن ها بدلیل دارا بودن درصد الکل پایین تر از رِنج استاندارد توانایی ضدعفونی موثر( ۹/۹۹% میکروارگانیسم ها) را نداشته و نمی توان از آنها جهت ضدعفونی سطوح یا دست استفاده نمود.

* تولیدات ضدعفونی کننده پریمکس که توسط شرکت ساینا عرضه می شود، چه مزیت های رقابتی نسبت به رقبا و یا نمونه های مشابه دارد.

در حال حاضر مهمترین مزیت رقابتی محصولات ضدعفونی کننده حاوی الکل ساینا نسبت به محصولات مشابه خارجی و داخلی، قیمت رقابتی آن است. به عنوام مثال میانگین قیمت ژل ضدعفونی کننده دست خارجی ۸ برابر محصولات ساینا است .

از سوی دیگر به جهت حساسیت موضوع ضدعفونی کننده در پیشگیری از انتشار ویروس کرونا، محصولات ضدعفونی کننده دست ساینا حداقل ۷۰ درصد الکل را دار هستند. در صورتی که ژل ضدعفونی کننده دتول که برند یک دنیا در این زمینه است حداکثر دارای ۶۳ درصد الکل می باشد!

از سوی دیگراکثر تولیدکنندگان داخلی و خارجی به علت نداشتن ماشین الات بسته بندی قوطی های افشانه قادر به تولید محصول اسپری افشانه ضدعفونی کننده دست نبوده و این یکی از مزایای مهم رقابتی تولید این محصول توسط شرکت ساینا می باشد.

دارا بودن ترکیبات مرطوب کننده،آبرسان و ترمیم کننده پوست (عصاره آلوئه ورا،ویتامین E وگلیسرین) در محصولات ضدعفونی کننده دست از ویژگی ارزشمند تولیدات ساینا است و این درحالی است که اکثر تولید کننده ها فقط محلول ضدعفونی کننده بدون هیچکدام از مواد ارتقاء دهنده را در تولیدات خود استفاده می نمایند.

برهمین اساس وبه جرئت می توان ادعا کرد که محصولات ضدعفونی کننده دست وسطوح پریمکس سازگارترین محصولات برای استفاده مکرر در طول روز می‌باشد وکیفیت تولیدات ساینا از ابتدای عرضه تا به امروز توانسته بزرگترین برگ برنده شرکت باشد.

* چرخه تامین مواد اولیه ،تولید ،حمل وعرضه به مصرف کنندگان توسط شرکت ساینا انجام می شود؟

بخشهای  تامین مواد اولیه وتولید محصولات ضد عفونی کننده توسط کارشناسان وکارگران ماهر وپرتلاش مجموعه ساینا انجام می پذیرد. اما در زمینه حمل وعرضه به بازار باید وجود مجموعه بهپخش را در بین گروه توسعه صنایع بهشهر بعنوان یک نقطه قوت وفرصت کم نظیر بحساب آورد که با یک ناوگان گسترده ،نمایندگی های متعدد در سرتاسر کشور ونیروی انسانی خبره مسئولیت حمل وتوزیع کلیه تولیدات شرکت های گروه شوینده را برعهده دارد.

* توصیه های ایمنی و بهداشتی شما به عنوان کارشناس این بخش به شهروندان عزیز در این  وضعیت قرمز چییست؟

خب ،این روزها مکررا توسط رسانه ملی ،رسانه های ارتباط جمعی وفضای مجازی بطور مفصل در مورد نحوه مقابله با ویروس کرونا وجلوگیری از شیوع آن مطلب گفته شده است وبکارگیری این توصیه ها وروش های پیشگیری از درجه اهمیت بالایی برخوردار است به دیگر سخن بی توجهی به توصیه ها یعنی پیچیدگی روزافزون مشکل!

اما بنده اگر بعنوان یک شهروند وتولید کننده مواد ضدعفونی کننده بخواهم توصیه ای به هموطنان عزیز کنم؛به عزیزانم میگویم در خانه ماندن ،شوینده وضدعفونی کننده!

در برنامه قرنطینه بمانید وموکدا به آن توجه کنید.در صورت لزوم به حضور در محیط بیرون از قرنطینه ، پس از بازگشت شستشوی کامل دستها را با صابون یا مایع شستشوی دست یک الزام بدانید ومکررا از ضدعفونی کننده ها برای نابودی ویروس منهوس کرونا بهره بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *